We Wrocławiu mamy pięć stacji monitorujących powietrze, min. mieszczą się one przy ulicach: Korzeniowskiego i Wiśniowej. Strona, którą codziennie będziemy sprawdzać ( około godziny 930 )i decydować czy dzieci będą wychodzić na podwórko czy nie to: http://www.wroclaw.pl/srodowisko/jak-odczytywac-monitoring-powietrza . W holu wejściowym , na szafce szatniowej grupy „ Sówek” jest przygotowana informacja, dzięki której Państwo odbierając dzieci będziecie mogli dowiedzieć się jaki poziom jakości powietrza był w dniu dzisiejszym. Dzieci także będą sprawdzać tę informację i będą wiedziały z jakiego powodu dziś nie wyjdą na podwórko lub będą się mogły bawić się na nim długo. Z dziećmi nie wychodzimy, kiedy wyniki pomiarów pokazują poziom- zły i bardzo zły( kolor czerwony i brązowy). Oczywiście życzymy sobie wszyscy, aby dzieci mogły jak najczęściej i najdłużej także w okresie grzewczym przebywać na podwórku przedszkolnym i wychodzić na spacery i wycieczki.
Do interpretacji aktualnej jakości powietrza wykorzystuje się tzw. indeks jakości powietrza. Polski indeks jakości powietrza wyliczany jest z odpowiedniego algorytmu na podstawie wyników pomiarów z ostatnich godzin ze stanowisk automatycznych i pozwala na sklasyfikowanie stanu jakości powierza w 6-stopniowej skali.
Zjawisko smogu powstaje przy wzmożonej emisji zanieczyszczeń (np. wskutek spalania paliw do celów grzewczych w miesiącach jesienno-zimowych) i przy określonych warunkach atmosferycznych – przede wszystkim braku wiatru i występowaniu inwersji termicznej. W normalnych warunkach powietrze najbliżej ziemi jest najcieplejsze, a im wyżej tym chłodniejsze. Zanieczyszczenia unoszą się wraz z powietrzem. W przypadku inwersji sytuacja jest odwrotna. Im wyżej nad powierzchnią ziemi, tym cieplej, co utrudnia unoszenie zanieczyszczeń się i powoduje kumulowanie się ich w przygruntowej warstwie atmosfery.