31 marca w naszym przedszkolu na Tramwajowej odbyła się premiera spektaklu  „WESOŁY TRAMWAJ”. Spektakl zrealizowany został w ramach programu „BEZPIECZNY PRZEDSZKOLAK W TRAMWAJU”. Celem projektu było kształtowanie prawidłowych postaw i nawyków związanych z korzystaniem z transportu miejskiego. Szczególny nacisk położony został na kwestie bezpieczeństwa w tramwaju, poprawnego zachowania i korzyści płynących z korzystania z komunikacji miejskiej.

Spektakl skierowany był do naszych dzieci z grup: „Wróbelków”, „Sikorek”, „Kaczuszek” oraz „Sówek”, które przygotowały sobie bilety i pan Kasownik dopilnował, aby wszystkie na początku  teatralnego spotkania były skasowane.

Gdy wszyscy byli już na miejscach, wyruszyliśmy w podróż po wrocławskich ulicach. W podróży dzieci  dowiedziały się wielu ciekawych i ważnych informacji – o tym, jak należy się zachować w środkach komunikacji miejskiej i dlaczego jest ona bardziej przyjazna środowisku niż samochody.

Dwóch aktorów wcieliło się w rozmaite postaci, w tym spersonifikowane elementy tramwaju: mówiący kasownik czy rurkowy uchwyt.

Twórcy spektaklu zainspirowali  się w swych działaniach myślą Jana Dormana – pedagoga i reżysera, który uważał teatr za ważny komponent środków nauczania dzieci. Ponadto uważał on, że sztuka jest tym bardziej naturalna dla młodych widzów, im bardziej wpisuje się w ich codzienność. Po spektaklu dzieci wiedzą, że tramwaj jest miejscem przyjaznym, jako środek transportu, którym z powodzeniem można poruszać się po mieście nie tylko dla tego, by chronić środowisko, lecz i dla wygody, a może i przygody. Goście podziwiali nasze patio, a aktorzy otrzymali od dzieci przygotowane przez panią Wiolę piękne róże.