W XV jubileuszowej edycji konkursu Rymowanki Wrocławskie 2018
wzięło udział 16 wrocławskich przedszkoli.
W tym roku motywem przewodnim konkursu był kolorowy Wrocław.
Od piętnastu już lat bawimy się wspólnie w rymowanie i wierszyków układanie z dziećmi , rodzicami i nauczycielkami wrocławskich przedszkoli.
Formuła konkursu jest niezmienna tzn. w części pierwszej placówki prezentują nigdzie wcześniej nie publikowane rymowanki o Wrocławiu , których autorami są najczęściej nauczycielki bądź rodzice i dzieci. Druga część to zabawy polegające na układani rymów , puzzli , układanek , dobieranek , tworzeniu „ lepieni” i innych zabaw słówkami.
Jury oceniało jedynie sposób i formę prezentacji rymowanek przez uczestników konkursu.
W tym roku wybór był niezwykle trudny i jury z okazji 15 lecia pozwoliło sobie przyznać dwa pierwsze miejsca dla przedszkola nr54 i 146.
Próbowaliśmy z okazji jubileuszu przeliczyć ile dzieciaków przez te wszystkie lata bawiło się u nas w przedszkolu i wyszła nam liczba imponująca, ponad 700 wrocławskich przedszkolaków bawiło się w rymowanie i wierszyków układanie. Pierwsi uczestnicy konkursu są już dorosłymi Wrocławianami , i ciekawe czy pamiętają jeszcze rymowanki , które prezentowali.
Z okazji każdego konkursu wydawaliśmy zbiorek rymowanek autorstwa małych i dużych Wrocławian, i z sentymentem zaglądamy nieraz do nich . Czasami uda nam się przywołać w pamięci małych aktorów , którzy z ogromną tremą prezentowali się na naszej przedszkolnej scenie.
Dla przedszkolaków poznawanie miasta zaczyna się właśnie od identyfikowania się z „ małą ojczyzną” ( osiedlem , dzielnicą , okolicą przedszkola czy domu) i dlatego jesteśmy przekonane że taka forma poznawanie swojego miasta jest doskonałą okazja do rozbudzania tożsamości regionalnej u najmłodszych Wrocławian.