Grudzień to miesiąc przygotowań i oczekiwania na najpiękniejsze, pełne miłości i czaru Święta Bożego Narodzenia. Dookoła migają już światełka, w centrach handlowych przepiękne świąteczne dekoracje, w sklepach nieograniczona ilość przeróżnych ozdób choinkowych, a wśród nich najpopularniejsze – bombki choinkowe.
Ale jak są wytwarzane? Kto i jak je zdobi? Ile czasu potrzeba, by powstała bombka?
Odpowiedź na te pytania przedszkolaki z grupy Sówek i Jaskółek otrzymały 4.12.2018r. w trakcie całodniowej wycieczki do fabryki bombek w Krośnicach.
Po fabryce oprowadzała nas pani, która ciekawie opowiadała o kolejnych etapach powstawania bombek. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od dmuchalni szkła, czyli miejsca w którym zwykła, cieniutka szklana rurka pod wpływem ognia z gazowych palników staje się na tyle plastyczna, że dmuchając w nią tworzy się bańkę wybranej wielkości. Następnie dzięki umiejętnościom pracownika, bądź odpowiednich form, z bańki tworzymy wybrany kształt bombki. Kolejny etap zwiedzania to srebrzarnia. Tutaj obserwowaliśmy, jak do każdej bombki wstrzykuje się odpowiedni płyn, energicznie potrząsa, następnie zanurza w gorącej wodzie, dzięki czemu uzyskują one piękny, srebrzysty połysk. Dalej ozdoby trafiają do dekoratorni, w której pracownicy klejem malują na nich wzory i obsypują kolorowymi brokatami. W dekoratorni mieliśmy także okazję oglądać unikatowe egzemplarze bombek, dosłownie ręczne arcydzieła o przeróżnych kształtach wytwarzane w fabryce na przełomie lat.
Pobyt w fabryce kończyły warsztaty, na których przedszkolaki mogły wykazać się własną inwencją twórczą w zdobieniu bombki, wykorzystując „magiczny” klej i brokaty o różnych barwach. Na pamiątkę pobytu, wszystkie dzieci otrzymały bombkę z własnym imieniem oraz tę, którą wcześniej sami ozdabiali. Obie z pewnością zawisną na choinkach naszych przedszkolaków.
Wycieczka wprowadziła dzieci w niepowtarzalny, świąteczny klimat. Wróciły do przedszkola
zadowolone, pełne wspaniałych wrażeń i nowych doświadczeń.